Atlas světa je nezbytnou součástí vybavení každého školáka. A nejenom školáci, ale i mnohý dospělý člověk rád zasněně nahlédne do map cizích krajů, nehledě na to, že je to mnohdy i potřeba. Mě například baví toulat se prstem po mapě v povodí Amazonky nebo v poušti Gobi, pročítat názvy místních měst a geografických útvarů a snít o lidech, kteří tam bydlí. Proto byl vždycky Atlas světa mou oblíbenou knihou, kterou jsem znovu a znovu rád otvíral.
Před několika dny se mi dostal do rukou Atlas světa na CD-ROM. Nejprve jsem si říkal, že mapu tištěnou na papíře nemůže žádná softwarová verze nahradit, ale hned poté, co jsem atlas na počítači spustil, jsem se přesvědčil o jeho nesporných výhodách. Po založení cédéčka do mechaniky se spustí instalace, ta proběhne během několika vteřin a hned můžete přes nabídku Start spustit vlastní program.
Atlas má velice pěkné uživatelské rozhraní. Okno s rozvinutou mapou světa má v pravém dolním rohu směrovou hvězdici, kterou se lze po mapě pohybovat celkem osmi směry. Kolem hvězdice jsou čtyři tlačítka s funkcemi usnadňujícími práci s atlasem a uprostřed je tlačítko Menu, po jehož stlačení se rozbalí nabídka dalších funkcí. Tlačítka + a - mají funkci klasického zoomu, tedy zvětšování a zmenšování měřítka mapy. Tlačítko Zeměkoule přepíná hvězdici v animovanou, otáčející se zeměkouli, kde můžete kliknout na libovolné místo a to se vám následně zobrazí. Pod tlačítkem Prvky jsou schovány různé možnosti zobrazování mapy, měřítko, které lze libovolně zvětšovat a zmenšovat a jež vám ukazuje vzdálenosti v kilometrech i mílích, dále souřadnice a funkce sokolí oko, ukazující na mapce světa bod, kde se zrovna nacházíte, což je praktické ve chvíli, kdy jste ve velkém detailu na mapě nějakého nepříliš známého státu. Tlačítko Návod skrývá průvodce atlasem a pomoc při nesnázích.
Nejzajímavější funkce jsou však schovány v nabídce Menu. Například vlajky vám ukáží nejen vlajku toho kterého státu, ale i rok, od kterého se vlajka užívá, a podrobnější text o jejím vzniku. Vlajky společně s dalšími dvěma funkcemi můžete libovolně vyndavat a opět ukládat do kufříku a tím ušetříte místo na liště. V kufříku se skrývají i grafy a demografické mapky. U grafů je možnost zobrazení všech států či srovnávací graf dvou vybraných států. Zajímavé a v tištěném atlasu neuskutečnitelné jsou zvukové ukázky jazyků vybraných národů. Můžete si přehrát stejný text nejen v běžných světových jazycích, ale i v jazycích exotických, jako například v arabštině či maďarštině. Dále si můžete přehrát vybraná, běžně používaná slova, jako jsou dny v týdnu nebo číslovky a pozdravy. Atlas obsahuje i galerii obrázků, které si lze prohlédnout buď souborně, nebo přímo ke státu, který vás zajímá.
Když jsem se prokousal všemi těmito periferiemi atlasu, dostal jsem se k vlastní mapě. Mapa je přehledná - funguje v měřítku až 1 : 1 000 000, což znamená, že jeden centimetr na mapě je 10 km ve skutečnosti. Obsahuje přes 160 000 názvů států, měst, řek, moří i ostatních míst a geografických útvarů. Pro lepší přehlednost můžete vypínat jednotlivá zobrazení. Například, když se koukám na mapu Evropy a zajímají mě pouze města a vodní toky, můžu si vypnout zobrazení silnic. Barvy geografické mapy se dají navíc přebarvovat, takže jsou-li pro mě vodní toky málo výrazné, mohu si je vyznačit sytější barvou. Mapu lze v každém měřítku vytisknout, to znamená, že když pojedu na dovolenou třeba do Středomoří, můžu si vytiskout mapu dané oblasti v měřítku, jaké mi bude vyhovovat.
Atlas světa v elektronické podobě mě rozhodně nezklamal. Myslím si, že i ten, koho zeměpis nikdy nebavil, na tomhle cédéčku najde něco, co ho zaujme.
Zdeněk Ležák
|