Nebo spíš na monitoru. Domácnosti, ve kterých bychom nenašli nějaký ten atlas (třeba hub), by se asi daly lehce spočítat. Knižní formu atlasu světa má každé dítě školou povinné a zeměpis vždy patřil spíš k těm zajímavým předmětům. Svět se velice rychle mění a kdo jde s dobou, pro toho je určena elektronická verze světového atlasu.
Autorem anglického originálu je firma Attica, česká lokalizace je dílem firmy JIMAZ. K tomu, abychom se rychle a jednoduše orientovali v záplavě nejrůznějších informací a údajů (160 000 místních názvů, měst, jezer, moří, hor a pohoří, podrobné údaje o 200 zemích světa z velké části k roku 1997, jejich vlajkách, znacích) jsme používali nejen rychlé vyhledávání, které nám atlas nabídl, ale také zajímavou vrstevnatost. To, co nás v ten moment zajímalo, jsme si zobrazili pomocí vrstev, neboť mapu tvoří sada průhledných folií, na kterých jsou například nadmořské výšky, jezera a vodní toky, státní hranice. Výsledkem je samozřejmě potom mnohem větší přehlednost konkrétního zobrazovaného místa. Vektorová mapa celého světa je v měřítku 1:1 000 0000 a měřítko jsme si mohli volit v několika skocích. Když jsme si chtěli něco vytisknout a uchovat v "papírové" podobě, stačilo jen kliknout, ovšem za předpokladu, že naše tiskárna je kompatibilní s Windows.
Pro získání "rychlých" informací obsahuje atlas krátké záznamy o více než dvou tisících zajímavých míst na celé zemi včetně obrázků nebo krátkých videoukázek, často z archívu WWF - Světového fondu přírody. (Podrobné statistiky o všech zemích světa, které mapa obsahuje, byly při lokalizaci aktualizovány podle zdrojů v roce 1998.) Atlas je vhodný jako doplněk studia a zdroj mnoha informací. Hardwarové a softwarové požadavky na počítač nejsou nijak přehnané - Windows 3.1 nebo 95/98, procesor 486DX/50 MHz, 4 MB na disku, SVGA 640x480, dvourychlostní CD-ROM mechanika, 16bitový Sound Blaster nebo kompatibilní karta.
-hh
|