Edici Světová multimédia v češtině ohlásil Jimaz (jinak známý spíš jako firma, registrující shareware a jako dodavatel použitého hardwaru) loni na Invexu s tím, že první tituly chtěl dodávat na vánoční trh. Jenže lokalizace nebyla tak jednoduchá a tak se první tituly objevily na trhu až před krátkou dobou.
Na Atlas světa jsem se těšil - a přiznám se, že mne nezklamal. Pravda, v bookletu se udává, že měřítko 1:1 000 000 je v hustě obydlených oblastech příliš hrubé, a jako náhrada turistické speciálky Atlas vskutku sloužit nemůže, ale pro zběžný přehled v dané oblasti bohatě postačuje. Navíc mapy jsou důsledně uloženy ve vrstvách, jejichž zobrazení je možné libovolně vypínat a zapínat. Vrstvy je navíc možné libovolně obarvit, takže je lehce dosažitelný stav, kdy je vidět jen fyzická mapa, či naopak obarvit všechny výškové stupně jednou barvou a zvýraznit jen lidská díla: hranice, města, železnice. Jednou definované schéma obarvení navíc lze uložit.
Nejvíc se mi ale na titulu líbily dodatečné informace: značně detailně jsou probrány vlajky jednotlivých států, včetně jejich historie (odkud pochází i kouzelná formulace u brazilské vlajky: "Barvy modrá a bílá mají připomínat portugalskou vlajku a koule krále Jana II, díky němuž byla Brazílie objevena."), vztahů vlajek a náboženství, sporů o podobu vlajek v různých částech světa.
Už tato část se mi (s drobnými připomínkami např. k rozporu mezi vzhledem a popisem běloruské vlajky) líbila, ale možnost srovnání jednotlivých států (ať všechny pohromadě nebo dva mezi sebou) podle zhruba dvaceti různých kritérií mi učarovala. Na druhou stranu je právě na této části vidět, co odlišuje opravdu špičkové tituly: není to množství nejrůznějších dat (těch obsahuje Atlas fůru), ale pečlivé vzájemné provazování jednotlivých částí programu. Kdybych se mohl jedním klikem dostat k vlajce státu nebo si jej zobrazit na mapě na pozadí... Druhá škoda, že jsem nepřišel na způsob, jak z této části tisknout. (Pokus o tisk obecně vedl k pádu Atlasu: možná je pes zakopán v tom, že tiskárnu mám připojenou jen přes síť a nemám ji namapovánu na žádný port.)
Ale i tak je Atlas světa, podle mého názoru, nejlepší atlas na CD v češtině pro dospělé.
Atlas světa, Attica Interactive 1996, lokalizace Jimaz 1998, 990 Kč, Windows 3.1 nebo Windows 9x, 8 MB RAM, dvourychlostní CD mechanika, 16bitová zvuková karta, rozlišení 640x480, 256 barev. -imi
|