Tak mi přišlo na mysl, že bych vás mohl čas od času seznámit se zajímavou encyklopedií, kterou nabízí multimediální trh pro vás a vaše počítače. Mám rád encyklopedie všeho druhu, protože si v nich můžu číst podle momentální chuti či libosti. V poslední době jsem však našel zalíbení v obsáhlých encyklopediích na cédéčku, v kterých můžete nejen "listovat", ale rychleji vyhledávat, vidět ledacos ve filmových ukázkách a navíc můžete i naslouchat i mluvenému slovu, nebo třeba zvukům pralesa anebo hudebním ukázkám.
Právě jsem se probíral rozsáhlou encyklopedií vážné hudby, která je dobrá pro zasvěcené i naprosté laiky. Mám za to to, že je fajn pro každého, kdo má rád hudbu a kdo chce vědět víc. Nejen o autorech (jsou tu životopisy více než 60 slavných autorů od roku 1659 do 1995) a jejich významných dílech. Ale zejména o jejich konkrétní muzice, kterou dost možná známe, jen nevíme, že ji složil zrovna Bach nebo Mozart. Cédéčko totiž obsahuje dvě stovky zvukových ukázek (jejich celková délka činí přes čtyři hodiny), mezi kterými určitě najdete i tu svoji. Možná, že se touto cestou dostanete k hudbě, která bude lidi oslovovat i v příštím století.
To, co zaměstnává naše oči i uši současně, je vždy působivější. Multimediální cédéčko Vážná hudba (vydal Jimaz s.r.o.) stojí minimálně za vyzkoušení.
Petr Trojan
|