Objevování bílých míst přes multimédia
Cestopisná literatura vždy patřila k nejčtenějším literárním žánrům. Odedávna. Je sice pravdou, že tzv. bílá místa na Zemi už prakticky nejsou, ale od doby, kdy se "velké objevy" uskutečnily, je zájem stále. Proto je mimořádně skvělým počinem vydání multimeiální publikace na CD-ROM s názvem Staletí objevů, která je českou variantou anglického originálu Explorers & Exploration. Vychází v rámci ucelené řady Světová multimédia v češtině.
Staletí objevů je pozoruhodným dílem, v němž najdeme nesmírné množství informací, které jsou sestaveny z dobových kreseb, rytin, starodávných dokumentů, map, korespondence a tisku. Vše je doplněno fundovaným výkladem historiků.
Číňané dopluli do Autrálie dříve než Cook
Přehled začíná odkazy na starověk, kdy zkoumali tehdejší známý svět Egypťané, Féničané nebo Řekové. Dovíme se i o gigantických průzkumných plavbách Číňanů, kterých bylo na jedné lodní výpravě až 28 tisíc. Objevili Austrálii dříve než Angličan James Cook.
Přes arabské mořeplavce se dostaneme do Evropy, do období objevitelských velikanů typu Vasco de Gamy nebo Kryštofa Kolumba, najdeme zde také výpravy viktoriánských průzkumníků Afriky, hledání pramenů Nilu nebo první bádání v polárních oblastech.
Nabízené "cédéčko" není naplněno jen suchými fakty, ale zabývá se také motovací cestovatelů, hledá vzájemné souvislosti nejen objevů, ale i jejich ekonomických a kulturních důsledků. Skvělým způsobem je představován celý obor kartografie, nalezneme seznamy toho, jak byli cestovatelé vybaveni a pominuta není ani úloha sponzorů. U významných osobností objevitelů jsou nabízeny životopisy ilustrované desítkami mapek.
CD-ROM vznikal pod dohledem historiků
Na vytváření díla Staletí objevů se podílelo více než dvanáct historiků, cestovatelů a výzkumníků mezi nimi např. populární Thor Heyerdahl, účastník expedice Kon-Tiki. Toto dílo skvěle kombinuje přednosti knih, filmu a počítačového programu. Tříhodinový interaktivní program je zaplněn mluveným slovem a třemi tisíci obrázky, fotografiemi a mapkami. Celý program je velmi přehledný a dobře ovladatelný. Vytknout mu lze snad jen to, že když vyjmeme z abecedního rejstříku heslo, po jeho uzavření se program automaticky vrací k písmenu A, což zdržuje hledání. Jde o výborný doplněk ke školnímu vyučování. Českou verzi připravila a vydala firma JIMAZ s.r.o.
Michaela Hlostová
|